7 faktorov výnimočnosti - Král Steffanus

PODNEBIE

Najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva na jedinečnosť rakúskych vín, je geografická poloha krajiny. Rakúsko má síce takmer rovnakú zemepisnú šírku ako Burgundsko, teplotné rozdiely sú tu však výraznejšie. Teplé letné slnečné dni a chladné jesenné noci prispievajú k vzniku sviežich aromatických vín plnej chuti a jemného charakteru. Nikde inde na svete nechutia plné vína sviežejšie a svieže vína lahodnejšie. Pre naše vinohrady v oblasti Ruster Höhenzug má nezameniteľný vplyv Neusiedlerske jazero a jeho špeciálna mikroklíma.


KRAJINA

Burgenland je prírodný raj na Neusiedlerskom jazere a naše vinice sa nachádzaju v oblasti Ruster Höhenzug medzi romantickymi cyklistickými trasami.

K rozmanitosti našich vín prispieva okrem podnebia predovšetkým pôda. Rôznorodé štruktúry pôd našich viníc dávajú naším vínam jedinečnosť a komplexnosť. Dbáme na to, aby naše pôdy boli oddýchnuté a mali nenarušenú rovnováhu. Horná tretina pozostáva z piesčitej hlinitej pôdy, ktorá dáva vínu silu. Stredom prechádza vápencová vrstva spodnej pôdy, ktorá dodáva vínam ovocnú príchuť. Spodnú tretinu pôdneho profilu tvorí černozem, ktorá dáva réve bohatosť. Takúto pôdnu štruktúru nájdeme aj v oblasti Unterer Sinner.

V Goldbergu prevláda bridlicové podložie. Vína z tejto oblasti sa vyznačujú mineralitou a jemnosťou.

Nikde inde v Burgendlande nenájdete takúto koncentráciu bridlice. Pestovanie v týchto polohách je síce náročné, výsledkom sú na druhej strane mohutné a komplexné vína, ktoré Vás presvedčia svojou výraznou ovocnou arómou a mineralitou.


ODRODY

Skutočným pokladom sú však staré, domestikované odrody viniča na čele s Veltlínom zeleným a Frankovkou modrou. Rakúske veľké Veltlíny zožali mnohé medzinárodné ocenenia a vplyvní kritici a gourmet magazíny ich dnes považujú za jednu z najdôležitejších odrôd bielych vín na svete.

Frankovka modrá (Blaufränkisch)
Cabernet Franc
Merlot
Rizling rýnsky (Rheinriesling)Rizling vlašský (Welschriesling)
Tramín červený (Gewürztraminer)
Rulandské biele (Pinot Blanc -Weissburgunder)


KULTÚRA

Víno je súčasťou rakúskej kultúry viac ako dve tisícročia. Obraz súčasných vinárskych oblastí dotvárajú aj dnes pivnice z dôb rímskeho osídlenia, stredoveké dediny, barokové kláštory a zámky, ktoré patria k miestnemu koloritu. Sídlo nášho vinárstva je v meste Freistadt Rust, ktorého prvé písomnosti pochádzajú z roku 1317. Dlhoročnú tradíciu v pestovaní vína berú Rakúšania s rešpektom. Na týchto základných kameňoch z minulosti stavajú súčasnú vinársku kultúru, ktorú formujú dynamickí vinári a vinárstva. Práve ich zásluhou sa rakúske vína pozdvihli na novú kvalitatívnu svetovu úroveň. Táto obroda sa neprejavuje len vo vynikajúcich vínach, ale aj v boome novej vinárskej architektúry, ktorá si získala medzinárodnú pozornosť a renomé.


ĽUDIA

Rakúšania milujú dobré jedlo, dobré víno a radi sa zabávajú. Skrátka,  dokážu si užívať život a pokiaľ ide o kvalitu, sú nároční. Väčšinu vinárskych firiem tvoria malé rodinné vinárstva, ktorých je viac ako 9 000. Pod jednou strechou žijú a pracujú celé rodiny, vďaka čomu sa vinárske umenie, skúsenosti i vášeň pre víno odovzdáva z generácie na generáciu. V rakúskom vinárstve je stále zreteľnejšia úloha rodiny.

V 2010 bol vysadený prvý vlastný vinohrad Kral Steffanus a následne v roku 2015 bolo investované do tradičného vinárskeho domu, postaveného v roku 1737 v meste Rust. Táto nehnuteľnosť je chránenou pamiatkou UNESCO.


ÚCTA K PRÍRODE

Rakúšania sú veľkými milovníkmi prírody a preto k nej pristupujú s maximálnym rešpektom. Nie je prekvapujúce, že táto krajina drží svetový rekord v ekologickom hospodárení. Celých 16 % poľnohospodárskej pôdy a cca 10 % plochy viníc sa obhospodaruje ekologicky. Navyše v rakúskom poľnohospodárstve je úplne zakázané pestovanie geneticky modifikovaných rastlín. Zhruba dve tretiny vinárstiev hospodári podľa princípov integrovanej produkcie. Naša úroda hrozna sa ešte aj dnes zberá ručne.


SNÚBENIE JEDLA A VÍNA

Naše vína sú vďaka svojmu kompaktnému telu a sviežosti geniálnymi sprievodcami pokrmov najrozličnejších kuchárskych štýlov a dopĺňajú škálu kuchýň celého sveta od stredoeurópskej kuchyne, cez stredomorskú až po ázijskú, od etnických štýlov ku kuchyni fusion. Samozrejme, rakúske víno má pevne „zapustené korene“ aj vo veľkolepej kulinárskej tradícii Rakúska. Našim kulinárskym patrónom je Slovák Michal Rabina z Rustu,  ktorý je najlepším reprezentantom Pannónskej kuchyne.