FAQ - Král Steffanus

Síra (SO2)sa k hroznu pridáva už pri zbere a v celom procese výroby. Vyskytuje sa vo forme prášku, tekutiny, plynu alebo tabliet. Pridáva sa do hrozna, aby víno neoxidovalo a zároveň pomohlo s dezinfekciou prostredia, kde sa víno vyrába. V Rakúsku je limit 150mlg/L pre červené víno, biele víno 200mlg/L vo forme viazanej síry. My používame zhruba polovičnú dávku.

 

V našich zemepisných šírkach sa vyskytujú tieto hlavné odrody:

Biele odrody: Riesling, Sauvignon blanc, Chardonnay, Gewürztramminer, Veltlínske zelené, Müller Thurgau

Červené a šedé odrody pre výrobu bielych vín: Rulandské šedé. Tramín červený, Veltlínske červené ranné

Modré odrody pre výrobu červených, ružových a bielych vín: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Frankovka, Modrý Portugal

 

Cibéba je vysušené hrozienko s vysokou koncentráciou cukru, z ktorých sa vyrábajú sladké dezertné vína. Vznik cibéby je spôsobený plesňou Botrytis cinerea, ktorá sa usadzuje na hrozne a potrebnú vlhkosť čerpá priamo z bobule. Pri tomto procese sa spotrebujú až 2/3 vody v hrozne, čím vzniká práve hrozienko.

Táto plešeň je potrebná pre vznik sladkých vín ako napríklad naše Jubiläumsrebe (botrytické víno) alebo sladký Tokaj z Maďarska.

Cuvée je označenie pre víno, ktoré je pripravené z viacerých odrôd.

V našom portfóliu nájdete 4 cuvée:
R2 ( 80% Rizling vlašský, 20% Rizling rýnsky)
Ingenuus (60 % Blaufrankish, 30 % Merlot, 10 % Cabernec Franc)
Magnus Two (95 % Merlot, 5 % Cabernet Franc)
Rosea Delicata (50% Frankovka modrá, 50% Merlot)

Sladkosť vína určuje zvyškový cukor v g/L, ktorý sa tvorí pri kvasení. Je to cukor, ktorý nebol sfermentovaný kvasinkami na alkohol.

Odroda vínnej révy je podskupinou Vitis Vinifera (európskej révy). Je to súbor charakteristických vlastností, ktoré si po určitú dobu udržujú rovnaké vlastnosti (vôňa, chuť, farba a ďalšie). Je to práve charakter hrozna, ktorý ovplyvňuje vyššie zmienené faktory. Niektoré odrody sú viac kyslé (Riesling), iné korenisté (Gewürtztramminer) alebo majú vysokú farbu (Cabernet Sauvignon).

Je to prírodný proces, kedy sa cukry premieňajú na alkohol za pomoci mikroorganizmov nazývaných kvasinky.  Kvasinky pomocou tepla a procesov, ktoré samovoľne vznikajú, premeňujú cukor z hrozna na rovnaké množstvo alkoholu a oxid uhličitý. Keď sa premenia všetky cukry na alkohol, kvasenie končí. Pokiaľ sa urýchĺuje proces fermentácie, pridávajú sa pestované kvasinky. My do vín Kral Steffanus nepridávame pestované kvasinky a celý proces výroby držíme čo najviac prírodný bez vedľajších zásahov.

Po transporte vína z obchodu alebo vinárstva by si malo aspoň dva týždne odpočinúť, aby sa spamätalo a harmonizovalo. Pri podávaní vín je vždy lepšie mať vína chladnejšie.

screen-shot-2016-11-17-at-22-33-52

Dekantácia je príprava vína na používanie vína v karafe. Dekantuje sa len kvôli prevzdušneniu vína, kedy sa uvoľňujú ďalšie arómy, na druhú stranu vínu v karafe vyprcháva aróma.